Oslavy 100. výročí waldorfských škol
V těchto dnech probíhají přípravy na velké oslavy 100. výročí waldorfských škol, které vyvrcholí slavnostním večerem 14.6. v Obecním domě a také festivalem na Vyšehradu 15.6. 2019 v Praze. Na tyto akce srdečně zveme všechny přátele waldorfských škol.
Odkaz ke koupi vstupenek na slavnostní večer W100, 14.6.2019: http://www.obecnidum.cz/koncerty/slavnostni-vecer/
Podrobnější informace o akcích:
https://w100.wskola.cz/
Koncert v Obecním domě a festival na Vyšehradě
Všechny zdejší projekty, věnující se oslavám stého výročí, vyvrcholí závěrečnými pražskými akcemi ve dnech 14. a 15. června 2019, do jejichž příprav se zapojily téměř všechny střední, základní i mateřské waldorfské školy v ČR.
V pátek 14. 6. 2019 zazní ve Smetanově síni Obecního domu slavnostní koncert žáků waldorfských škol z celé ČR. Na koncertu bude k slyšení dětský orchestr i sbor, nedílnou součástí bude také vystoupení eurytmie – pohybového umění typického pro waldorfské školství.
V sobotu 15. 6. 2019 pak na pražském Vyšehradě proběhne celodenní festival, během nějž se na několika jevištích potkají studenti i učitelé a před-vedou pestrou škálu toho, co běžně vzniká při hodinách na waldorfských školách.
Z divadelních představení lze jmenovat mnohé. Nejmenší diváky jistě potěší pohádka, kterou předvedou paní učitelky z WMŠ z Prahy 6. Devátý ročník z WZŠ Brno, kde mimochodem v roce 2019 oslaví 20 let od svého založení, s sebou přiveze loutkové představení. Další divadlo přijede ze ZŠ Svobodné z Písku, kde se každoročně v květnu koná velká přehlídka divadel z waldorfských škol. ZŠ Dědina z Prahy 6 se pochlubí rytířskou slavností – divácky velmi vděčným představením šesté třídy, kdy ve středověkých kostýmech ukáží chlapci i dívky své šermířské schopnosti. A v neposlední řadě se zúčastní i sedmá třída WZŠ z Bratis-lavy se svým divadelním předsta-vením o Janě Orleánské.
Dalším bodem programu budou vystoupení pohybového umění eurytmie. Druhý ročník Waldorfského lycea v Praze se každoročně s velkým úspěchem účastní zahraničního eurytmického festivalu v německém Wittenu. Jejich představení proto bude jedním z vrcholů celého dne, který doplní ostatní eurytmická vystoupení dalších waldorfských škol.
Samozřejmostí na waldorfských školách je i výuka hudby, proto se chystají mnohá hudební vystoupení, ať už v podání dětí ze Svobodné ZŠ v Třebušíně, nebo středoškoláků z Prahy, kteří uvedou část nově nastudovaného Mozartova Requiem. S hudbou se budou prezentovat i dospělí, např. Sbor a instrumentální soubor waldorfského semináře v Praze, který uzavře odpolední část festivalu „barokními hity“. Jeviště budou obsazená i večer, kdy učitelé předají štafetu absolventům škol a jejich hudebním produkcím.
Kromě bohatého kulturního programu bude na Vyšehradě také mnoho tvůrčích dílen. Návštěvníci se budou moci seznámit např. s technikami linorytu a vyřezáváním reliéfu pod vedením Příbramské waldorfské školy; WZŠ Pardubice přiveze ochutnávku práce se sklem a s vitrážemi; s plzeňskou základní školou si budou moci návštěvníci ušít bylinkový pytlíček, počítačově orientovaní hosté mohou navštívit dílnu programování. Rodiny s dětmi jistě ocení dětský koutek, který bude fungovat po celou dobu festivalového dění.
Kromě uměleckého a řemeslného programu bude po celý den probíhat i program pedagogický. Jelikož je velmi obtížné přenést fungování i atmosféru waldorfských škol na jednodenní festival, bude pro děti i dospělé připravena alespoň ochutnávka některých vyučovacích hodin. V improvizované učebně proběhnou např. hodiny ručních prací pro první stupeň ZŠ, hodina kaligrafie či poetiky tak, jak se učí na pražském lyceu, a mnohé další.
Pedagogickou část programu doplní přednášky pro širokou veřejnost. Přizváni budou pedagogové a odborníci, od nichž se zájemci o waldorfské školství budou moct blíže dozvědět, jaká jsou různá specifika waldorfské pedagogiky a jakým vývojem během uplynulých 100 let své existence prošla v Německu či ve světě či po sametové revoluci u nás.
9. 5. | Autor: tp | čteno 3713x
|